שינוי

"לעולם לא תוכל לחצות את האוקיינוס אם לא יהיה לך האומץ להיפרד מהיבשה".

כריסטופר קולומבוס, מגלה ארצות

שינוי. כמה פעמים שמענו את המילה הזו בזמן האחרון? העולם עובר שינוי, מקומות העבודה, החיים שהכרנו, אנחנו. אבל אם נשים לב הרבה יותר מדברים על שינוי מאשר מיישמים אותו. רוב השינויים מתרחשים כשכופים אותם עלינו.  דרושה החלטה וכוח רצון לייצר שינוי פנימי מרצוננו אנו.

שינוי, גם אם מינורי ביותר, כרוך בערעור הסדר הקיים והמוכר ומעורר בדרך כלל חששות וחוסר שקט.  לפעמים אנו רוצים בשינוי אך לא מצליחים לעשותו ואז לפעמים רק מחמירים את המצב כי עצם העובדה שלא הצלחנו ליצור שינוי מעלה בנו תחושת תקיעות או אפילו כישלון, ייאוש ואשמה. אולי זה הקושי להאמין שאנחנו באמת יכולים לקחת את גורלנו בידנו ולעשות שינוי של ממש גורמת לנו לא ליזום אותו בכלל. נדמה כי המחשבה ״מה הלאה?״ מתקשה להתבהר, מסרבת להתנסח ולהיתרגם לכדי פעולה של ממש.

בוא נודה על האמת. לעשות שינוי מוצלח זה קשה. שינוי מוצלח פירושו אימוץ התנהגות, אמונה, תפיסה, גישה, השונים מאלה המאפיינים את חיינו כרגע. מי שמוכן לשנות את האופן שבו הוא רואה את עצמו, את החיים ואת המציאות – יצליח לבצע את השינוי הנחשק בצורה נכונה ובהצלחה רבה.

ואיך זה בא לידי ביטוי בעיצוב? בהכל.

כמעצבים אנו חובבי שינויים מושבעים. כל פרוייקט הוא למעשה תהליך שינוי – מצורך למימוש, מחזון למטרות, מדמיון למציאות, מבעיה לפתרון. שינויים יכולים להיות מהותיים וברמה אסטרטגית כמו שינוי מטרות שגוררות שינוי קונספט או שינויים קטנים כמו קיצור טקסט, הורדת נתונים, תמונה שצריכה להשתנות ומשנה את כל האיזון בעיצוב.

כמעצבים הדרך להתמודדות עם שינויים היא פשוט לעשות ולראות בכל שינוי אתגר. ככל שניצור יותר בתנאיים משתנים, בבריפים מגוונים, בחומרים שונים, בהקפי תקציב אחרים נלמד לראות בשוני הזדמנות. נראה בשינויים דרך חדשה שצצה ומהווה אתגר ולא מיגבלה או מחסום.

הדוגמה הראשונה היא שטראוס. אנו מציגים פה חברה דינמית בשינוי חיובי מתמיד. טרנספורמציה ממצבים טובים לטובים יותר: מחזון לערכים, ממשאלה לפלא, מאחריות לתוצאות. המעברים משדרים חברה בתנועה הדוהרת קדימה ומשתפרת מנקודה לנקודה.

 Welcome change , הפרוייקט הבא, הוא פיתוח משותף ויחודי של מינה פורטנוב עם שוקי כץ, יועץ ארגוני. זוהי ערכת קלפים לניהול שינויים בחיים, המבוססת על מודל שינוי היוצר איזון בין שלושה גורמים: תועלת- מה יצא לי מזה? מחיר- איזה מחיר אצטרך לשלם על השינוי? ויכולות- איזה יכולות אצטרך כדי לצלוח את השינוי?

הלקוח: שטראוס

הלקוח: WelcomeChange

רוצים לגלות עוד?

כישורים תוצרת בית: פשטות

לכל הכישורים תוצרת בית

כישורים תוצרת בית: למידה